Organizing Committee

ORGANIZING COMMITTEE

COMMITTEE PATRON

  • Governor Sumatera Utara
  • Major of Medan District
  • President of Indonesia Medical Associations
  • Consulting Counselor of Indonesian Pediatric Society, North Sumatera Chapter

ADVISORY BOARD

  • Rector of Universitas Sumatera Utara (USU), Medan
  • Dean of Faculty of Medicine Universitas Sumatera Utara (USU), Medan
  • Director of Haji Adam Malik Hospital, Medan
  • Director of Universitas Sumatera Utara Hospital, Medan
  • Head of Health Office of Sumatera Utara
  • Chairman of Indonesian Medical Association of Sumatera Utara

STEERING COMMITTEE


President of Indonesian Pediatric Society :  Aman Bakti Pulungan

Head of Indonesian Collage of Pediatric :  Aryono Hendarto

Chairman of BP2A :  Jose Batubara

Chairman of Indonesian Pediatric Society Sumatera Utara Branch :  Munar Lubis

Senior of Indonesian Pediatric Society Sumatera Utara Branch :  Chairul Yoel

ORGANIZING COMMITTEE


Chairman :  Munar Lubis

Vice Chairman :  Badai Buana Nasution

Secretary :  Karina Sugih Arto

Vice Secretary :  Cynthea Prima Destariani

Treasurer :  Tina Christina L. Tobing

Vice Treasurer :  Gema Nazri Yanni

DIVISION I (ORGANIZATION)


Field Advisory Board :
  • Chairul Yoel
  • Guslihan Djasa Tjipta
  • Yazid Dimyati
  • Fadly Sahputra

IPS Metting Sessions : Coordinator
    Azwan Hakmi Lubis
Member
  • Charles Siregar
  • Lily Irsa
  • Johan C. Silaen
  • Johan E. Siregar

Indonesian College of Pediatric Sessions : Coordinator
    Supriatmo
Member
  • Selvi Nafianti
  • Agusnadi Tala
  • Hendy Zulkarnaen
  • Hendri Wijaya
  • Fera Wahyuni
  • Fathia Meirina

DIVISION II (EXHIBITION AND VENUE)


Field Advisory Board :
  • Bistok Saing
  • Ridwan M. Daulay
  • Winra Pratita
  • Ika Citra Dewi Tanjung

Publication : Coordinator
    Beatrix Siregar
Member
  • Viviana
  • Dessy Aswira Nasution

Information & Technology : Coordinator
    Dermawan
Member
  • Indra
  • Eka Erlangga
  • Tity Wulandari

Fund and Partnership : Coordinator
    Johannus Wibisono
Member
  • Khainir Akbar
  • Lesmana Syahrir
  • Rudy
  • Rudi Chandra
  • Noval Aziz
  • Sylvi Febriza

Venue-Exhibition Equipment : Coordinator
    Ansaruddin Nasution
Member
  • Fahrul Azmi Tanjung
  • Arie Taufansyah
  • Hanry Anta

Event Planning : Coordinator
  • Melda Deliana
  • Riri Virzan
Member
  • Lili Rahmawati
  • Febrina Siregar
  • Masyitah Sri Wahyuni
  • Fadilah Elvina

Secretariat & Registration : Coordinator
  • Beby Syofiani Hasibuan
  • Ade Rahmat Yudiyanto
Member
  • Indah Nur Lestari
  • Jessica E. Wibowo
  • Mazdalifah Wahab
  • Sofia Marlina
  • Rico Wijaya

DIVISION III (SCIENTIFIC)


Field Advisory Board :
  • AH Sutanto
  • Atan Baas Sinuhaji
  • Ririe F. Malisie
  • Bugis Mardina
  • Aridamuriany D. Lubis

Pre-Congress Workshop : Coordinator
    Yunnie Trisnawati
Member
  • Dina Lyfia
  • Sisca Silvana
  • Syamsidah Lubis
  • Tapi Endang Lubis

Morning Meeting, Plenary Session, Parallel Symposium : Coordinator
    Inke Nadia D. Lubis
Member
  • Nelly Rosdiana
  • Rita Anggraini
  • Trina Devina

Free Paper : Coordinator
    Oke Rina
Member
  • Rini S. Daulay
  • Olga Rasiyanti Srg
  • Susanti
  • Siska Kartika Dewi
  • Paramita Yushananta

Best Research Award : Coordinator
    Rina Amalia C. Saragih
Member
  • Isti Ilmiati Fujiati
  • Erna Mutiara
  • Johannes H. Saing
  • Andy Kosman
  • Krisnarta

DIVISION IV (HEALTH & SUPPORT)


Field Advisory Board :
  • A. Afif Siregar
  • Bidasari Lubis
  • Hafaz Z. Abdillah
  • Atika Rimalda Nasution

Transportation & Accommodation : Coordinator
    Rahmat Sumiko
Member
  • Hariadi Edi Saputra
  • Edy Irawan

Sport : Coordinator
    Budi Andri
Member
  • Alfian Nasution
  • Wagito
  • M. Anggara Putra

Food & Beverages : Coordinator
    Rosmayanti Siregar
Member
  • Sri Yanti
  • Nurhandayani
  • Della Rosa
  • Maharani Lubis

Health : Coordinator
    Hasanul Arifin
Member
  • Dadik W. Wijaya
  • Haris Hasan
  • Ilham
  • Andriamury P. Lubis
  • Andre Pasha Ketaren
  • Dian Anindita Lubis
  • Cut M. Zainumi
  • Andi Khairul
  • Yan Sitepu
  • Esther Lantika
  • Hilfan Lubis
  • RA. Pudjiastuti

Permit & Security : Coordinator
  • Choky Sentosa
  • Meliala, SIK, SH, MH
Member
  • Pranoto
  • Omar Sazaly
  • Ady Subrata
  • Irvan Indra

Documentation : Coordinator
  • Lubuk P. Saing
Member
  • Ridwanto Situmeang
  • Terapul Tarigan
  • Ditho A. Daulay
  • Washli Zakiah

Family Program (IKADA) : Coordinator
  • Rahayu Saat
Member
  • Rini Ekayati M.
  • Suryani Perangin-angin
  • Hera
  • Laily Munawarah
  • Monalisa Elisabeth